Çatı & Pergole 2018-10-08T11:06:09+00:00

Ahşap Çatı & Pergole

 

İletişim

Ahşap çatı hem dekoratif hem de dayanıklı olması ve en önemlisi binalara fazla yük bindirmeyen özelliği ile sıkça tercih edilen bir çatı türüdür. Ahşap çatı yapımı bazı hususlara dikkat edilerek gerçekleştirilmesi gereken ve ustalık isteyen bir uygulamadır.

Öncelikle çatının ahşap malzemeyle inşasına uygun projesi oluşturulur. Projenin binanın yapısı ve bulunduğu bölgenin iklim koşulları da dikkate alınarak hazırlanması en doğrusu olacaktır. Genellikle tercih edilen ahşap çatı modeli dört köşe adı verilendir. Bu çatılarda bina kenarlarının uzunluklarına göre matematiksel bir hesapla çatının orta noktası bulunur. Bu orta noktaya göre taşıyıcı yapının ana mahyaları oturtulur ve direkleri oluşturulur. Çatıya şeklini verecek köşelerin ahşapları da yerleştirilip, dörtgen bir yapı oluşturulduktan sonra atılan direkler ve kirişler arasına ızgaralar çakılır. Izgaraların da tamamlanmasından sonra döşeme olarak belirlenen malzeme ile çatı örtüsü döşenerek ahşap çatı yapımı bitirilir.

Yapısal Görüş

Ahşap çatılar, tahtanın yalıtkan olması sebebiyle tercih edilirler. Yazın sıcağını, kışın soğuğunu daha az geçirirler. Tuğla ve diğer çatı kaplama malzemelerine göre daha dekoratif ve dayanıklıdırlar. Ayrıca binalara yük bindirmemesi sebebiyle de az katlı yapılarda sağlıklı sonuç verirler.

Bulunduğunuz bölge ve binanızın özelliklerinin uygun olması halinde size özel ahşap çatı projeleri geliştirerek uyguluyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz ahşap çatı uygulamalarımızda yüzde yüz başarılı işlere imza attık. Kullandığımız malzeme, size özel projelendirme hizmetimiz, ücretsiz keşif hizmetimiz, işinin uzmanı personelimiz ile sizlere dekoratif ve dayanıklı ahşap çatı projeleri ile hizmet vermekteyiz.